Jagjemezler dooel Štip      Yağyemezler Tekstil

Turkish English Deutsch Makodanish

Ana Sayfa Üretim Alanı Ürünlerimiz İletişim Hakkımızda

 

FABRİKA - HALAT COZGU DEPARTMENT
HALAT AÇMA

Halat sarma bölümünde halatlar halinde sarılıp indigo boyayla boyanan çözgü ipliklerinin halatlarının açılıp haşıl için leventlere sarıldığı bölümdür. Burada indigodan kovalar içinde gelen halatlar leventlere sarılır. Kinematik valf halatın açılıp kapanmasını sağlar, hava ventili ise halata devri-daim sağlar. Sınır şalteri ise son görevi görür.
Kovalar uygun yerlere yerleştirilir. Halatın kovadan akış yönü indigodan kovaya yerleştirildiği gibi dikey yöndedir. Böylece dolaşma engellenir.
Makinenin ilk kısmı olan halat besleme kısmında hem ipliğin işlem boyunca sabit gerginlikte olması hem de belirli bir halat rezervi olması sağlanır. Bu rezerv ani kopuşlar veya makine durdurulduğunda halatın geri dönmesini engeller.
Halat açma işleminin başlangıcında halatın ikinci metresinde halat sarma bölümünde atılan boğum çaprazı yardımıyla her bir çözgünün ucu bulunup levende sarma işlemine başlanır. İndigo boyamanın verimliliğine göre halatın kolay veya zor atılması durumlarında düğüm sayısı değişir.
Halat boyunca gelen çaprazlar sayesinde işlem boyunca oluşan çözgü dolaşması, kopmalar, halatın açılmaması gibi problemler ortadan kalkar.
Kopuşların fazla olması ve ayarlamalar ile oluşan vakit kaybı üretim miktarını ve işlem zamanını olumsuz yönde etkiler.
Bir kovadaki halatların açılması yaklaşık iki saat sürer. Halat açılırken oluşan kopuşların giderilmesi sırasında özel bir düğüm atılır. Bu çift kademeli düğüm olup ileride sorun çıkarmayacak bir düğümdür.

 

 

 

  

 

 

Telif hakkı © Yağyemezler Ltd.™  şirketine ait olup beyan edilmeden kopya edilmesi legal değildir.
Web Tasarım: TurkeyDNS Web Design 2007