Jagjemezler dooel Štip      Yağyemezler Tekstil

Turkish English Deutsch Makodanish

Ana Sayfa Üretim Alanı Ürünlerimiz İletişim Hakkımızda

 

FABRİKA - COZGU DEPARTMENT
HALAT SARMA İŞLEMİ
Halat sarma işlemi çözgü ipliklerinin indigo boyaya girmeden önce boyama için yapılan bir hazırlık işlemidir. Halat sarma işlemine bobinlerin cağlığa dizilmesi ile başlanır.
 Bobine karşılık gelen uçlar iplik gözünden geçirilir.
 İplik tansiyonerinden geçirilir. Bu işlemde ip tansiyoner (gerdirici frenler) piminin üzerinden alınır. İplik kopunca içinde tristör olan iplik kopuş göstergesi faz-nötr hattını tamamlayınca yanıyor.Bobinin bulunduğu sıra ve sütundan ön cağlıktan başlayarak arkaya doğru seramik kılavuzlardan geçirilir.
 Otomatik
Ø durdurucu kopçalardan iplik geçirilerek tahar yapmak üzere tarak önüne getirilir. Tahar yapıldıktan sonra kılavuz tarak ve çapraz taraktan geçirilerek birinci halat gözünden bedestal kasnaklarını ikinci halat gözünden geçirilerek makineye yerleştirilen topslar sarılır. (Halatın silindire sarılmış haline tops denir.) İplik tansiyonerlerin voltaj değerleri o anda kullanılan iplik numarasına göre ayarlanır.Makine, halatı silindire belli bir gerginlikte sarar ve rehber vasıtasıyla belirli ve düzgün bir sıklıkta sarar. Her top ortalama 13500 metredir.
İşletmede 6 adet halat sarma makinesi bulunmaktadır.Bunlardan 4 tanesi Reed-Chat Wood marka, 1 tanesi West-Point marka ve 1 tanesi de Hacoba markadır. İşletmede standart olarak çözgü leventleri 4068 ve 3720 tel adedince sarılmaktadır.
Bu işletmede, haşıl makinesinin cağlık kısmında 12 adet leventle besleme yapılmaktadır. Dolayısıyla bir haşıl besleme levendinde ( 4068/12 = 339 ) ve ( 3720/12 = 310 ) adet çözgü teli bulunmaktadır.Buna bağlı olarak bir halatta da 339 veya 310 adet çözgü teli bulunmaktadır.

Çapraz Atma

Cağlıktaki bobinleri önceki bobinler ile birleştirmek için atılan düğümlerin topsa girişini engellemek için ilk 40 metre ayrı bir silindire sarılıp ayrılır.
Halatın ilk sarılmaya başladıktan sonra atılan çapraza “boğum çaprazı” denir. Bu çaprazın faydası sarılan halatların boyandıktan sonra tekrar açılmasında çözgü levendine halattaki her çözgü ipliğinin kolaylıkla sarılmasına yardımcı olmasıdır.
Boğum çaprazından sonra atılan çaprazlar, 10 metre, 40 metre, 140 metre, 650 metre ve 1650 metre sonra atılır. Atılan bu ilk çaprazlar halat açma işleminde tüm çözgülerin belli bir düzende atlama olmaksızın çözgü levendine sarılması için atılır. Bundan sonra ise her 1500 metrede bir çözgü atılarak aradaki iplik kopmaları ve dolaşmaları sebebiyle oluşan hataların düzeltilip düzgün bir şekilde levende sarılması için atılır. Bu çaprazlar atılarak en son 30 metreye gelindiğinde kopuşlara göre gerekli düzenlemeleri yapmak için bir çapraz atılır. Halat sarma makinesinde topslar meydana getirilir.

 

 

 

  

 

 

Telif hakkı © Yağyemezler Ltd.™  şirketine ait olup beyan edilmeden kopya edilmesi legal değildir.
Web Tasarım: TurkeyDNS Web Design 2007